Freekeh, pšenice zelená

Neohodnoceno
 
 

Freekeh je cereální potravina vyráběná ze zelené pšenice a následně prochází složitým procesem sušení. Obsahuje nejméně čtyřikrát více vlákniny než některé srovnatelné obilniny. Také má nízký glykemický index.

Dostupnost Zvolte variantu Skladem
Varianta
35 Kč    
Kategorie Obiloviny
Záruka 1 rok
 

Freekeh

Freekeh je cereální potravina vyráběná ze zelené pšenice a následně prochází složitým procesem sušení.

Je to starobylé arabské jídlo, které je populární hlavně v Levantině, Arabské Peninsule, v Jordánsku, v Egyptě, ale také v severní Africe a přilehlých sousedních zemí.

Pro výrobu freekehu se pšenice sklízí nezralá, přesně v okamžiku, kdy pšenice začíná zlátnout, ale zrno je ještě zelené, měkké a mléčné. Po sklizni se klasy nechají pár dní sušit na slunci a potom se opatrně ožehnou. Oheň se pečlivě kontroluje, aby se zrna v klasech jen lehce opražila. Získají tím lehce kouřovou, zemitou a zároveň oříškovou příchuť, která je pro freekeh typická. Působením tepla se zastaví proces zrání. Nakonec se zrno usuší a pak naláme, podobně jako bulgur. Taková pšenice má oproti té běžné několik předností. Obsahuje kvalitní bílkoviny a má velmi vysoký obsah vlákniny. Obsah tuku je na druhé straně velmi nízký.

Freekeh má hned několik nutričních atributů srovnatelné s ostatními cereálními jídly. Obsahuje nejméně čtyřikrát více vlákniny než některé srovnatelné obilniny. Většinou se jedná o nerozpustnou vlákninu. Také má nízký glykemický index, a tak je vhodná pro diabetiky.

 

Průměrné nutriční hodnoty na 100 g výrobku (v surovém stavu) 

Energetická hodnota:

1471/352

kJ / kcal

Bílkoviny:

12,6

g

Sacharidy:                    

72,0

g

-          z toho cukry:

  0,62

g

Tuky:                      

14,9

g

-          z toho nasycené mastné

-

g

           kyseliny:

  2,7

g

Sůl:

  0,0

g

 

 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: